VLASTNÍ ÚPRAVA HLASITOSTI

 

Hlasitost zvuků nastavuji co nejblíže skutečnosti. Přesto se občas setkávám s protichůdnými připomínkami uživatelů. Jeden napíše, že přes hučení trakčních motorů neslyší motor, druhý napíše, že motor moc řve a neslyší skoro trakční motory. Co s tím? Zvuky se totiž chovají různě na různých PC. Není však rozhodně v mých silách upravovat nastavení pro nespočet konfigurací. Nehledě na to, že bych to neměl na čem vyzkoušet.

Jediným řešením je, aby si každý uživatel upravil hlasitost jednotlivých zvuků podle sebe, viz obrázek:

Otevřeme v libovolném textovém editoru *.sms soubor. V záhlaví se nachází řádek Volume ( 1.0 ) označený na obrázku červenou šipkou. Ten ale měnit nebudeme ! Určuje hlasitost pro všechny zvuky definované v souboru. U všech mých *.sms souborů je tato hlasitost nastavená na 1.0, aby byly zvuky všech lokomotiv sladěny. Bylo by totiž nežádoucí, aby např. motor projíždějící lokomotivy přehlušil houkačku lokomotivy hráče.

Měnit budeme hodnoty v řádcích Volume v jednotlivých Streamech, viz zelené šipky na obrázku. Ty ovlivňují hlasitost jen ve Streamu, tj. všech *.wav souborů v konkrétním odstavci Stream.

POZOR, maximální hodnota je 1.0. Použití vyšší hodnoty sice také funguje, ale může způsobit problémy, náhlé pády MSTS, atp.